Červnové vydání měsíčníku Geppó se zaměří na to, zda je v Japonsku červen "měsícem vody" nebo "měsícem bez vody". Vynechat samozřejmě nemůžeme ani Otaue festival!
Podíváme-li se do japonského kalendáře, červen je zde označen jako "Minazuki". Doslovný překlad minazuki je měsíc bez vody. Přitom v červnu začíná v Japonsku období dešťů. Proč tedy "měsíc bez vody"? Pojďme tomu společně přijít na kloub!
Období dešťů
Většinou to začne 11. června. Leje, leje a leje, jako v citátu z oblíbeného filmu Na samotě u lesa.
Prší měsíc i déle. Ve velkých městech jsou všude dlouhé podchody, a tak se většina Japonců v tomto období pohybuje po městě nejčastěji v podzemí. Období dešťů, tsuyu iri, je způsobeno sezónní dešťovou frontou baiu zensen, kdy se nad Japonskem potkávají vzduchové masy různých teplot s vlhkostí a vytvářejí tak mraky a déšť. Jakmile deště ustanou a proběhne několik slunečných dnů po sobě, oznámí japonští meteorologové tsuyu ake, tedy konec období deštů. Většinou se tak děje v polovině července.
Proč tedy "minazuki"?
Minazuki je tradiční název pro měsíc červen, který pochází ze starého japonského kalendáře, založeného na lunárním cyklu. Během období dešťů se bohatě zavodňují i kanály kolem rýžových políček a nastává čas pro výsev nové rýže. A voda je v tomto období nejdůležitější pro rýžová pole, vše ostatní jde stranou, vše ostatní může být "bez vody".
Druhá teorie pátrající po původu označení minazuki hovoří o posunu jednotlivých období vzhledem ke změně z lunárního kalendáře na současný. Dřívější názvy měsíců jsou tak někdy posunuty i o několik týdnů. A právě původní minazuki je nyní zarovnáno k sušší části července, kdy už období dešťů skončilo.
Ať tak či tak, pro cestu do Japonska Evropané většinou červen a začátek července kvůli vydatným srážkám nevolí.
Jak jsme už zmínili, díky období dešťů se optimálně zavodňují rýžová pole a nastává ideální doba pro sázení nové rýže. V Japonsku je toto období oslavováno, protože Japonci věří, že tanec a hudba podpoří vitalitu rýžových sazenic. Pravděpodobně nejznámější slavností je Otaue Festival.
Festival modlitby za bohatou úrodu rýže Otaue se každoročně slaví v Ósace a je největším obřadem v oblasti Kansai. Starobylý šintoistický festival se koná pravidelně 14. června ve slavné svatyni Sumiyoshi Taisha, a to už od roku 211. Dodnes je jedinečný díky věrné reprodukci starých rituálů a postupů.
Vše začíná obděláním rýžových polí pomocí volů, ozdobených a vystrojených, táhnoucích za sebou dřevěné pluhy. Účastníci slavnosti jsou oblečeni do tradičních pestrobarevných oděvů a jakmile jsou nové sazenice rýže posvěceny mnichy, účastníci přistoupí k jejich sázení. Celou výsadbu doprovází tanec a hra na tradiční hudební nástroje jako jsou bubny taiko nebo loutny šamisen. Podle Japonců uvnitř sazenic sídlí mocní duchové a tanec a hudba duchy baví, takže sazenice zdárně rostou, sílí a poskytují dobrou úrodu na podzim.
Dalšími známými červnovými festivaly v Japonsku jsou například:
Stejně tak jako běžný život, i festivaly byly a stále jsou ovlivněny koronavirovými opatřeními. Mnohé z nich jsou proto i v letošním roce rušeny.
V červnu si připomínáme smutné výročí výbuchu sopky Unzen v prefektuře Nagasaki. 3. června 1991 došlo následkem výbuchu sopky k vytvoření pyroklastického oblaku, který zasáhl okolní oblasti vzdálené až 5 kilometrů. Během výbuchu zahynulo celkem 43 vědců a novinářů sledujících průběh sopečné erupce.
Sopka Unzen má na svědomí také katastrofální výbuch v roce 1792, kdy následná vlna tsunami usmrtila přibližně 15 tisíc lidí.
Autor: PhDr. Kristina Kopáčková, Edit: Alice Kopáčková
Doprava zdarma od 1500 Kč | |
99 % zákazníků doporučuje | |
Prodejna v Michli | |
3 000 výdejních míst |
Recenze pečlivě sledujeme. Zveřejňujeme pouze hodnocení od našich zákazníků viz Ověřování recenzí. |
obchod pracuje velmi rychle a zbozi je vysoce kvalitni
Michelská 55 14100 Praha 4
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522
Michelská 55
14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E
Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR