Mezi ingrediencemi dominuje zejména hovězí maso a rýže. Maso doporučujeme před použitím zmrazit, lépe se pak krájí na tenké plátky.
Hlavní jídla | 30 minut příprava + marinování přes noc | porcí 4 | Obtížnost 3 |
K přípravě pokrmu gyudon si krásně vystačíte s běžnými kuchyňskými pomocníky. Protože se ale jedná o pokrm s rýží, práci vám příjemně usnadní rýžovar.
Gyudon je velmi tradiční japonský pokrm. Konkrétních receptů v Japonsku koluje celá řada, každá oblast, restaurace i domácnost má svoji originální variantu. Základem gyudonu je ale vždy rýže, cibule, tenké plátky hovězího masa a omáčka.
Gyudon je stejně jako Oyakodon je jídlo typu "donburi" - miska s rýží doplněná masem, rybami nebo zeleninou. Vznikl z pokrmu zvaného "gyunabe", tedy hovězí pánve, který má své počátky v době Meiji. Do začátku éry Meiji měli Japonci přísně zakázáno hovězí maso jíst, a to jak z náboženských, tak i praktických důvodů (konzumace užitečných hospodářských zvířat nebyla podporována). První, kdo začal vařit gyudon, byl Eikichi Matsuda, zakladatel a vlastník největšího a nejznámějšího řetězce Yoshinoya se sídlem v Tokiu.Toto jídlo původně nejoblíběnější mezi obchodníky a mladými svobodnými muži. Dnes je gyudon velmi oblíbený napříč celým Japonskem.
My jsme si pro vás připravili variantu s dashi a zastřeným nebo syrovým vejcem, která je typická právě pro Tokio. Teklý žloutek dává hovězímu masu, podobně jako u sukiyaki, nezaměnitelnou chuť.
Mezi ingrediencemi dominuje zejména hovězí maso a rýže. Maso doporučujeme před použitím zmrazit, lépe se pak krájí na tenké plátky.
Den předem začneme s přípravou masa. Zmražené hovězí nakrájíme na co nejtenčí plátky, vložíme do vhodné misky a přidáme sójovku s mirinem. Dáme marinovat do chladničky.
Druhý den, zhruba půl hodinu před tím, než chceme servírovat, dáme vařit rýži. Z rýžovaru bude skvělá a připravená co by dup. Čerstvou cibuli oloupeme a nakrájíme na plátky.
Teď si vezmeme ingredience na omáčku - dashi, sójovku, mirin, sake a cukr - a vše společně vymícháme do hladka.
Pokud se místo syrových vajec rozhodneme pro zastřená, teď je vhodný čas na jejich přípravu. Do vroucí vody přidáme trochu octa, stáhneme plamen, metličkou vytvoříme vodní vír a opatrně do něj rozklepneme vejce. Ve vodním víru bílek obalí žloutek a vejce tak bude pěkné na pohled.
Ve vhodné pánvi rozpálíme rostlinný olej, přidáme cibuli, stáhneme plamen a dusíme do měkka. Jakmile je cibule hotová, opět výkon zvýšíme a přidáme plátky marinovaného masa. Rychle ho osmahneme, aby zůstalo měkké a přidáme připravenou omáčku. Společně už jen prohřejeme, aby se chutě propojily.
Během všech našich úkonů pilně pracoval i hrnec na rýži - rýže je uvařená přesně tak, jak má být.
Můžeme podávat! Do vhodné hlubší misky dáme porci vařené rýže, přidáme plátky masa s omáčkou a navrch položíme zastřené vejce. Dozdobíme slaným zázvorem Beni Shoga a máme hotovo. Přejeme vám dobrou chuť!
Recenze pečlivě sledujeme. Zveřejňujeme pouze hodnocení od našich zákazníků viz Ověřování recenzí. |
obchod pracuje velmi rychle a zbozi je vysoce kvalitni
Michelská 55 14100 Praha 4
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522
Michelská 55
14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E
Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR