Ryze český obchod Susi.cz jsme otevřeli v roce 1993 na základě hlubokého studia japanologie a obdivu k Japonsku. S touhou přivést do České republiky nádech japonské kultury jsme začali dovážet originální japonské suroviny a zboží. V současné době nabízíme ucelený výběr japonských potravin, keramiky i dárkových předmětů prostřednictvím útulné prodejny v Praze – Michli a vlastního internetového obchodu.
Zboží dovážíme převážně od japonských firem. Chceme zachovat autenticitu japonské kuchyně, nikoliv prodávat náhražky. Základem pro japonskou kuchyni je totiž právě výběr kvalitních surovin - nelze se obejít bez kvalitní rýže, kvalitní přírodní sójové omáčky, kvalitních pohankových či pšeničných nudlí či správně připravených mořských řas.
Vše, co u nás naleznete, prodáváme s láskou a úctou k japonské kultuře.
Požádali jsme naší paní majitelku, aby nám povyprávěla o začátcích Susi.cz. Přečtěte si její zápisky!
... u nás neexistovaly suroviny na přípravu japonského jídla, nebyla keramika, hůlky, slovníky, prostě a jednoduše NIC. Přesto těch, kteří asijskou kuchyni milovali, bylo mnoho. A tak jediným jasným bodem na kulinářském nebi byla čínská restaurace ve Vodičkově ulici. Měli zde černá vejce, předkrmy z medúzy, salát z jidášova ucha, krevety v mnoha podobách - no prostě sen. Dostat rezervaci nebylo jen tak a chodilo se sem na tři směny: od 12 do 14, od 18 do 20 a od 20 do 22 hodin. Scházeli se zde také Japonci, kteří pracovali v několika málo firmách, které měly v bývalém Československu zastoupení.
Na univerzitě jsme měli poznatky o japonském jídle pouze z literatury a stejně tak, jako jsme nemohli vidět Zlatý pavilon v Kyótu, nikdy jsme neochutnali opravdové sushi.
Když jsem studovala a kamarádila s jedním japonským studentem češtiny, vařili jsme spolu občas pokrmy, které připravoval ze surovin, které mu posílali z domova. To mě vedlo k tomu, že jsem napsala první místní japonskou kuchařku. "Japonská kuchyně" vyšla v nákladu 100 000 výtisků a byla hned vyprodaná. Byla to úplně první kuchařka o japonské kuchyni, která zásluhou pokrokové redaktorky vyšla v Československu.
Faktem však bylo, že se mohly publikovat pouze recepty ze surovin, které byly k mání v Českoslovenku. A tak jsme nahrazovali nudle ramen špagetami a sójovou omáčku omáčkou worchestrovou.
Proto hned jak to šlo, tedy hned po revoluci, jsme otevřeli v Michli malý obchůdek. Z Japonska jsem do obchodu přivezla první keramiku, misky na miso, hůlky, ale také slovníky, knihy o výtvarném umění a štětce na kaligrafii. V roce 1990 jsme začali kupovat potraviny od japonských velkoskladů v Německu - tenkrát jsme pro vše jezdili osobně do centrálního skladu v Duesseldorfu a celníkům následně složitě vysvětlovali, co za neznámé pochutiny to dovážíme. V té době opravdové sushi znal málokdo, nebyly dostupné kvalitní ryby, ale my začali vozit dobrou rýži, různé sójové omáčky, koření na kari, sušenky osembe, čaje a podobné nezbytnosti pro přípravu japonské kuchyně.
Velkou propagací japonské kuchyně se také stal pořad Prima vařečka, kterou na TV Prima připravoval Ivan Vodochodský, skvělý kuchař a velký milovník asijské kuchyně. Měla jsem tam tři díly hodinového pořadu o japonské kuchyni, a tak jsme nezůstali jen u sushi, ale vařili jsme tempuru, sukiyaki, smažené nudle soba, polévku misoshiru a další recepty. Japonská kuchyně si nacházela nové a nové příznivce a my nové a nové zákazníky. Často u nás zakotvili také propagátoři vegetariánské kuchyně a my začali prodávat suroviny nejen japonské provenience, ale také thajské, vietnamské, čínské či korejské.
Při své cestě do Koreje jsem pochopila, jak velký rozdíl je mezi těmito dvěma kuchyněmi, i když se zdá, že suroviny jsou si podobné. Japonská čistá chuť je odlišná od výrazně dochucené korejské chuti, což je dáno stravovacími zvyklostmi obou národů po dlouhá staletí.
Postupně se i u nás lidé naučili znát pojem sushi a tím vstoupili do světa japonské kuchyně. Zvýšil se počet těch, kteří začali kupovat nattó, nudle konyaku nebo třeba v poslední době velmi oblíbené kimchi. Nemluvě o stoupající oblibě ramen a udon pokrmů.
V posledních letech navíc dochází ke změně jídelníčku i v Japonsku. Není to jen o zdravém životním stylu, kterým Japonci žili odjakživa, ale roli hraje módnost té či oné národní kuchyně, která nechává stopy na japonských pokrmech. Jednou z těchto moderních tendencí je vaření fusion pokrmů, které využívají klasických surovin v nových kombinacích. Typickým příkladem je obliba pokrmů typu poke, o kterých se mluví jako o „havajském sushi“.
V Susi.cz se neustále snažíme přinášet co nejvíce informací o nových směrech v japonské kuchyni, a objednáváme proto z Japonska různé trendy potraviny, se kterými jsme se seznámili přímo na veletrzích potravin v Japonsku. Máme úzké vazby se širokou paletou dodavatelů jak z Japonska, tak také od asijských a evropských výrobců japonských potravin. Důvodem, proč za posledních 10 let výrazně narostl počet japonských firem vyrábějících v Evropě, je důsledek havárie jaderné elektrárny ve Fukushimě. EU po ní nedovolovala dovoz potravin z Japonska. Tak se začal sushi ocet vyrábět v Anglii, sójová omáčka v Holandsku a sake ve Francii.
Japonská kuchyně je stále pokračujícím kulinářkým dobrodružstvím, které přináší nové a nové chutě a nám všem dává příležitost neupadnout do stereotypu, ale kouzlit nová a nová jídla pro potěšení vlastní i přátel. A my všichni, kteří zde pracujeme, milujeme Japonsko, jeho obyvatele a kulturu, která v Japonsku existuje. Jsme rádi, že můžeme být jedním z kamínklů, které stavějí pomyslný most mezi Českem a Japonskem.
Znáte podcast Zažij Japonsko? Jeho milým cílem je přiblížit japonskou kulturu, historii a filozofii českým posluchačům. A v jedné z jeho epizod si můžete poslechnout zajímavý rozhovor právě s naší paní majitelkou. Vřele doporučujeme!
Autor: PhDr. Kristina Kopáčková, Edit: Alice Kopáčková
Doprava zdarma od 1500 Kč | |
99 % zákazníků doporučuje | |
Prodejna v Michli | |
3 000 výdejních míst |
Recenze pečlivě sledujeme. Zveřejňujeme pouze hodnocení od našich zákazníků viz Ověřování recenzí. |
obchod pracuje velmi rychle a zbozi je vysoce kvalitni
Michelská 55 14100 Praha 4
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522
Michelská 55
14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E
Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR