Možná vás překvapí, že původní hlavní účel sójovky nebyl dochucení ale konzervování pokrmu.
K dochucování totiž v Asii sloužila rybí omáčka, která vznikala dlouhým kvašením ryb poskládaných v keramických nádobách. Ryby během kvasného procesu velmi zapáchaly, ale výsledná omáčka ne. Dodnes se rybí omáčka v asijské kuchyni využívá, hlavně v Číně a Koreji.
Kromě chuti, nebo možná dokonce víc než chuť, ale lidé řešili možnost prodloužení životnosti potravin pomocí soli a dalších prostředků. Kořeny dnešní sójové omáčky vedou do Číny a tamní pasty jiang. Jiang byla kořeněná konzervační směs ze soli a dalších ingrediencí - masa, mořských plodů, zeleniny a obilí. A protože nejsnáz dostupná byla sója a pšenice, jiang vyráběný z těchto dvou surovin byl nejčastější a nejrychleji se tak vyvíjel. A také se brzy přesunul do Japonska a dalších asijských zemí.
V Japonsku nabral vývoj jiangu rychlý spád. První varianty japonské sójové omáčky vznikaly už v 16. století a v 17. století se začala ve velkém vyrábět sójová omáčka podobná té dnešní. V období Edo, tedy do roku 1867, začaly holandské a čínské lodě vyvážet japonskou sójovku do jihovýchodní Asie a Holandska. A dnes jsou různé druhy sójové omáčky permanentně využívány po celém světě.
JAPONSKÉ SÓJOVÉ OMÁČKY SHOYU
Běžná sójovka představuje zhruba 80 % objemu výroby v Japonsku a je univerzální se širokými možnostmi využití. Klasickou sójovku dostanete servírovanou k sushi, využívá se k dochucení, do marinád a zálivek a při přípravě mnoha pokrmů - ramen a udon polévek, wok pokrmů, rýžových donburi misek a dalších.
Světlá varianta klasické sójovky je vhodná především na vaření. Její výhodou je to, že ochutí ale neobarví připravovaný pokrm. Japonci ji používají hlavně u pokrmů, kde jednotlivé ingredience připravují zvlášť a servírují dohromady. U světlé sójovky totiž díky redukované barvě a aroma skvěle vynikne původní chuť suroviny.
Na rozdíl od jiných sójovek Tamari neobsahuje pšenici a vzniká jako vedlejší produkt při výrobě miso pasty. Oproti klasické shoyu má hustší konzistenci, tmavší barvu a výraznější chuť. Její využití je stejně široké jako u běžné sójovky, skvěle zachutná i jako dip k namáčení - proto ji Japonci často volí jako sójovku k sushi a sashimi.
Ne všechny Tamari však jsou 100% bezlepkové. Lidem trpícím celiakií tedy doporučujeme vždy zkontrolovat přesné složení uvedené na etiketě.
Klasická sójová omáčka, u které byl jen snížen obsah sodíku. Použití je stejné jako u běžné sójovky.
Tato specifická varianta obsahuje větší podíl pšenice než sójových bobů a má tedy světlou barvu i jemnější chuť. Japonci ji mají rádi k dochucení ryb s bílým masem a také polévek, u kterých preferují bezbarvý vývar.
Vzácná varianta sójovky, která představuje pouze 1 % sójových omáček vyráběných v Japonsku. Obsahuje stejný podíl sóji a pšenice, které se zpracují s již hotovou klasickou sójovkou koikuchi na místo běžné vody a soli. Výsledkem je mnohem tmavší a výraznější omáčka, která ladí zejména se syrovými rybami.
Rozlišení sójových omáček podle barvy víčka
Některé japonské značky, například Kikkoman a Yamasa, využívají pro snadné rozlišení druhů sójovek barevnost víčka na lahvičce. Klasickou sójovku poznáte podle červené barvy víčka, modré víčko má tamari sójovka, zelené sójovka se sníženým obsahem soli a žluté víčko světlejší sójovka určená na vaření.
Odlišení pomocí barvy víčka může být rychlou pomůckou, vždy však doporučujeme sledovat informace uvedené na etiketě každé sójové omáčky.
ČÍNSKÉ SÓJOVÉ OMÁČKY JIANYOU
Je řidší a slanější než tmavá a v čínské kuchyni se využívá nejčastěji.
Je hustší, nasládlá a má sytou tmavou barvu. Obsahuje více soli, cukru i chuti sójových bobů. Při jejím použití tedy doporučujeme dávkovat opatrněji než u čínské světlé varianty.
OCHUCENÉ SÓJOVÉ OMÁČKY
Japonská kombinace sójové omáčky a šťávy z citrusového plodu ponzu skvěle dochutí grilované maso, saláty, taštičky gyoza, pokrmy typu nabe nebo shabu-shabu. Výborně zafunguje v i různých zálivkách a marinádách. V Japonsku je ponzu omáčka velmi oblíbená a široce využívaná.
Sladší varianty sójovek jsou vhodné do rýžových pokrmů, marinád a dušených pokrmů. Velmi známá je indonéská sladká sójovka Kecap Manis, která je slazená melasou a je klíčovou ingrediencí indonéských rýžových a nudlových pokrmů.
Čínská houbová sójovka má houbové aroma a dodává pokrmům zemitou chuť. Zajímavě dochutí smažené nudle i rýži, stejně jako masové pokrmy.
Autor: Alice Kopáčková
Doprava zdarma od 1500 Kč | |
99 % zákazníků doporučuje | |
Prodejna v Michli | |
3 000 výdejních míst |
Recenze pečlivě sledujeme. Zveřejňujeme pouze hodnocení od našich zákazníků viz Ověřování recenzí. |
obchod pracuje velmi rychle a zbozi je vysoce kvalitni
Michelská 55 14100 Praha 4
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522
Michelská 55
14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E
Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR