V květnovém vydání našeho pravidelného japonského měsíčníku se dočtete, co to je Golden Week, jak Japonci slaví den chlapců a o tom, že je květen v Japonsku měsícem sázení rýže.
Označení "Zlatý týden" si v Japonsku zasloužil soubor čtyř státních svátků, které se konají během sedmi dnů. V kombinaci s dobře umístěnými víkendy se Golden Week stává jedním ze tří nejrušnějších japonských prázdninových období, vedle Nového roku a týdne Obon.
Přestože je Zlatý týden pro Japonce nejoblíbenějším obdobím v roce, málokdo si uvědomuje, o jakou kumulaci svátků se jedná. Volno od 29. 4. do 5. 5. je nejdelší dobou státních prázdnin. Japonci sice mají uzákoněnou měsíční dovolenou, tu si ale málokdo vybírá v plném rozsahu. Japonci si berou dovolenou po dnech a většinou v případě nemoci. Protože když je někdo v práci nahraditelný, znamená to, že je tam navíc. V případě státních svátků ale mají volno všichni, a tak není možné soudit jedince za jeho nepřítomnost. Proto je Golden week jednou z mála příležitostí k většímu cestování, ať už v Japonsku nebo v cizině. Jízdenky na vlaky po Japonsku jsou vyprodány často dlouho dopředu. Také sehnat v té době ubytování je velmi obtížné. Poslední roky se cesty do ciziny omezují, ale v době předcovidové se z Japonska vypravovalo mnoho zvláštních letů do Evropy, protože tu bývá květen, co se počasí týká, ideální pro cestování. Navíc v květnu v Praze probíhá festival Pražské jaro, který Japonci mají v mimořádné oblibě.
Jaké svátky se tedy během Golden Week slaví?
Ačkoliv název Kodomo no hi znamená "den dětí", ve skutečnosti se jedná spíše o svátek chlapců. Národním svátkem se tento den stal v roce 1948 a původně nesl název Tango no Sekku.
5. května všechny rodiny, ve kterých jsou chlapci, vyvěšují na svých domech látkové kapry koi, zvané koinobori. Kapr koi symbolizuje sílu a odhodlání, a asi právě proto se stal symbolem svátku chlapců. Podle pověsti totiž kdysi jeden kapr dokázal zdolat proti proudu vodopád. Pak se proměnil v draka a vzlétl k nebi. Látkoví kapři koinobori díky větru, který je nadnáší, vypadají právě tak, jako by pluli proti proudu.
Koinobori jsou v tento den k vidění na mnoha místech, v mnoha barvách i velikostech. Největší mívá černou barvu a symbolizuje otce, menší červený symbolizuje matku a malí barevní kapři symbolizují syny. Největší koinobori vlají v ulicích na vysokých stožárech a spolu s ostatními na běžných domech se nadouvají větrem a působí radostně a vesele.
Svátek Kodomo no hi má svůj protějšek ve svátku holčiček Hinamatsuri, o kterém jsme psali v březnovém vydání magazínu Geppó.
V japonském kalendáři je měsíc květen uveden jako Sacuki - měsíc sázení sazenic rýže. My jsme se už o rýži v jednom našem článku rozpovídali, ale pojďme se při této příležitosti u japonské rýže zastavit ještě jednou.
Rýže je pro Japonce posvátnou potravinou a podle toho se o ní smýšlí. V minulosti rýže sloužila jako platidlo, vybíraly se v ní daně a platily honoráře. Dodnes daňový úřad, kterému poplatník včas a správně dodá daňové prohlášení, dává za odměnu 5 kg kvalitní rýže.
Nejkvalitnější rýže se pěstuje na ostrově Honšú v oblasti Tóhoku, v prefekturách Akita a Mijagi. Zde se sklízí jedenkrát ročně. V jižní části Honšú se sklízí dvakrát ročně a na Okinawě a Kjúšú dokonce třikrát ročně. Pěstování rýže je velmi namáhavé, políčka je třeba ohraničovat hrázemi z bláta a dodávat vodu ze zavlažovacích kanálů. Proto má dnes až 60 % pěstitelů i jiné zaměstnání než pěstování rýže. Nejoblíbenější je čerstvě sklizená rýže, která je ještě dobře hydratovaná a vaří se v menším množství vody než rýže z minulé sklizně. Na obalech je vždy nová sklizeň patřičně označena.
Nejznámější japonskou rýží je rýže koshihikari, pěstovaná v prefektuře Niigata. Od roku 2018 je zde zaregistrovaná nová odrůda, která je rezistentní vůči vysokým letním teplotám. Registrované odrůdy je možno prodávat i o 20 % dráže než méně odolné či méně kvalitní odrůdy.
Nejkvalitnější japonské rýže mají svou ochrannou značku, která je chrání i před před vývozem do zahraničí.
Autor: PhDr. Kristina Kopáčková, Edit: Alice Kopáčková
Doprava zdarma od 1500 Kč | |
99 % zákazníků doporučuje | |
Prodejna v Michli | |
3 000 výdejních míst |
Recenze pečlivě sledujeme. Zveřejňujeme pouze hodnocení od našich zákazníků viz Ověřování recenzí. |
Ráda v obchodě nakupuji velké balení sojové omáčky, rýžový papír a a obřas k tomu přihodím ještě něco dalšího. Vyhovuje mi i možnost si objednávku vyzvednout osobně.
Michelská 55 14100 Praha 4
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522
Michelská 55
14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E
Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR