0 0 Kč
Produkty v košíku
Celkem s DPH 0 Kč

Rádi vám s výběrem pomůžeme info@susi.cz

Geppó #33 - Proč Japonci milují onsen koupele

Relaxujete ponořeni do horké vody, kolem vás je nádherná příroda a všechny starosti jako by odnášela oblaka páry... Lákavá představa, že? Tohle všechno a ještě něco navíc nabízejí japonské koupele onsen. Přírodní horké prameny jsou místem, kde klišé neplatí - očistíte tu nejen tělo, ale také duši. 

Co jsou onsen koupele

Onsen je přírodní horký pramen s vodou bohatou na minerály. Prameny vyvěrají z hlubin země a aby mohly být zdrojem pro koupele onsen, musejí splňovat zákonem stanovené náležitosti: teplotu nejméně 25 °C, minimální hloubku zdroje 1,5 kilometru a specifikované množství minerálů, jako je síra, sodík, železo nebo hořčík.

Kromě koupelí onsen jsou v Japonsku oblíbené i sento, veřejné lázně zásobené většinou běžnou vodou z vodovodu. Sento obvykle najdete v každé městské čtvrti, koupele v těchto lázních mají svou pevnou roli jako místo pro setkávání a interakce v rámci komunity.

Čistý znamená krásný

Pro Japonce je očista zásadní, o čemž svědčí i fakt, že japonské slovo pro čistotu má hned dva významy. Slovo "kirei" se dá přeložit jako "čistý", ale také jako "krásný". Nezřídka se v Japonsku můžete na veřejných toaletách setkat s cedulkou hlásající "udržujte toaletu krásnou", čímž je vlastně myšleno "čistou". 

Něco z historie

Kdy přesně objevili Japonci blahodárnost horkých koupelí, není zcela jisté. Podle různých historických záznamů je ale jasné, že jsou to tisíce let nazpět. Některé z nejstarších onsen jsou zmíněny už v pramenech z roku 720. Ve zdrojích z období Edo kolem roku 1600 už se běžně objevují onsen i sento.

Vzhledem k tomu, že Japonsko patří mezi země s nejvyšší vulkanickou aktivitou, o horké prameny tu není nouze. Je jich tu víc než 27 tisíc, což je největší počet na světě. A tak zatímco v Evropě byly v minulosti lázně často spojovány se společenskou smetánkou, v Japonsku byly běžnou součástí každodenního života. Koupání v onsen bylo dostupné pro každého, v onsen si byli všichni rovni. Možná i díky tomu, že už v 16. století bylo pro Japonce (na rozdíl od Evropanů) samozřejmé koupat se v horké vodě, vyhnula se Japonsku morová epidemie.

Ženy a muži se koupali dohromady, a to i přes to, že byli nazí. Teprve mnohem později se pod vlivem západních civilizací začaly smíšené koupele považovat za amorální a vznikl zákon rozdělující lázně podle pohlaví. Přesto i dnes existují tzv. konyoku, onsen lázně společné pro všechny.

Lázeňská turistika se v Japonsku stala velmi populární v sedmdesátých letech 20. století. Nepředstavujme si však tak dlouhé lázeňské pobyty, jaké jsou běžné u nás. V Japonsku se obvykle jedná o dva až tři dny strávené nejčastěji v ryokanu - tradičním japonském hostinci, kde se nocuje ve futonech na tatami podložkách a k dispozici jsou nejen blahodárné koupele, ale také vynikající jídlo a pití. Mnoho ryokanů je postaveno v blízkosti slavných onsen a kromě veřejných koupelí s krásným výhledem na hory či lesy nabízí hostům také soukromé lázně přímo v pokoji. Onsen koupele v léčivé minerální vodě jsou považovány za druh zábavy, odpočinku a očisty. Předpis na několikatýdenní léčebný pobyt v lázních, jak ho známe u nás, je pro Japonce něčím nemyslitelným.

O tom, že jsou koupele v horkých pramenech součástí japonské kultury, svědčí jejich častá přítomnost v japonské tvorbě - mnoho příběhů manga a anime se odehrává právě v lázních. Pradávný vztah Japonců k horkým koupelím skvěle dokresluje také seriál Šógun z roku 2024.

Etiketa v onsen?

Samozřejmě, že pravidla pro koupele v lázních existují. Zmíníme ta nejdůležitější:

Důkladné osprchování a umytí mýdlem před vstupem do lázně je základ. 

V onsen se koupe bez plavek. Muži a ženy mají většinou oddělené prostory a k dispozici je malý ručník na zakrytí před vstupem do vody.

Focení a natáčení videí se vzhledem ke všudypřítomné nahotě úplně nedoporučuje. I když k tomu nádherné scenérie vybízejí.

Onsen je místem relaxace, takže klid a ticho je samozřejmostí. Hlasité hovory nebo divoké cákání se nehodí.

Zdobí vaše tělo tetování? Raději ho zakryjte náplastí. Kvůli asociaci s japonskou mafií yakuza je v některých onsen tetování zakázáno.

Nejznámější japonské onsen

Japonsko je poseto mnoha úžasnými onsen, ale některé z nich vynikají svou historií, krásou či unikátními zážitky.

Kusatsu Onsen (prefektura Gunma)

Onsen s extrémně horkou vodou, která se ochlazuje speciálním tradičním mícháním yumomi. V Kusatsu existuje více než 100 horkých pramenů, které neslouží jen lázním, ale v zimě také vytápí řadu budov. Městem teče horká řeka, ze které stoupá pára a působí skoro nadpřirozeně. Toto nádherné místo v horách na Honshu je shodou okolností vybaveno i minipivovarem s českým zařízením, Kusatsu má navíc v Česku partnerské město, a tím jsou Karlovy Vary.

Beppu Onsen (prefektura Oita)

Beppu Onsen je hlavním městem horkých pramenů v Japonsku, psali jsme o něm také v Geppó věnovaném ostrovu Kyushu. Je známé svými bahenními, parními a písečnými koupelemi a v provozu tu je celkem 8 lázeňských středisek. Pro turisty je velmi přitažlivé navštívit jedno z tzv. pekel jigoku, ve kterých se dokonce dají uvařit vejce natvrdo. Ta pak zdatní obchodníci prodávají v místních stáncích. Už když se člověk blíží do prefektury Oita, je z dálky vidět pára stoupající z horkých pramenů a celé Beppu Onsen působí velmi magickým dojmem.

Atami Onsen (prefektura Shizuoka)

Atami na ostrově Honshu leží zhruba 100 kilomentrů od Tokia. Prameny se nacházejí podél mořského pobřeží a ryokany tu sousedí s moderními lázeňskými hotely. Odpočinek a pravé lenošení umocňují početné kavárničky, malé restaurace a obchůdky s typickými produkty jako jsou tsukemono nebo různé druhy nudlí. Atami se proslavilo už v roce 749, kdy rybáři objevili horké prameny tryskající přímo z moře. Brzy zde vznikly lázně a voda z pramenů se v době Edo dovážela i do sídla shoguna v dnešním Tokiu.

Z dalších známých onsen zmíníme ještě Yufuin Onsen, malé tradiční lázně na břehu jezera Kinrin, Kinosaki Onsen se sedmi veřejnými lázněmi, kde návštěvníci v lehké yukatě přecházejí mezi jednotlivými koupelemi, a Ginzan Onsen - malebné městečko s historickými dřevěnými budovami, které večer osvětlí plynové lampy a vytvoří pohádkovou atmosféru.

 

Onsen nejsou v Japonsku jen místem pro koupel, jsou hluboce zakořeněnou součástí kultury a tradic. Nabízejí nejen fyzickou relaxaci, ale i duchovní obnovu a spojení s přírodou. O tom, že jsou pro Japonce opravdu důležité, svědčí i aktuální iniciativa guvernérů japonských prefektur zařadit koupele onsen na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.  

 

Autor: PhDr. Kristina Kopáčková, Edit: Alice Kopáčková

Doprava zdarma od 1500 Kč Doprava zdarma od 1500 Kč
99 % zákazníků doporučuje 99 % zákazníků doporučuje
Prodejna v Michli Prodejna v Michli
3 000 výdejních míst 3 000 výdejních míst

Na vaší spokojenosti nám záleží

Recenze pečlivě sledujeme. Zveřejňujeme pouze hodnocení od našich zákazníků viz Ověřování recenzí.
Ověřený zákazník
100%
1. 4. 2025

Nákup produktů, které u nás nejsou k dostání.

Ověřený zákazník
100%
29. 3. 2025

  • Výborná komunikace
  • Vstřícný pristup
  • Velice milá zákaznická podpora

Ověřený zákazník
100%
28. 3. 2025

  • vše super
  • super domluva
  • rychle doručení

Hana Trading s.r.o.

Michelská 55 14100 Praha 4

zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522

Prodejna

Michelská 55 14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E

Zásilkovny

Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR