Relaxujete ponořeni do horké vody, kolem vás je nádherná příroda a všechny starosti jako by odnášela oblaka páry... Lákavá představa, že? Tohle všechno a ještě něco navíc nabízejí japonské koupele onsen. Přírodní horké prameny jsou místem, kde klišé neplatí - očistíte tu nejen tělo, ale také duši.
Onsen je přírodní horký pramen s vodou bohatou na minerály. Prameny vyvěrají z hlubin země a aby mohly být zdrojem pro koupele onsen, musejí splňovat zákonem stanovené náležitosti: teplotu nejméně 25 °C, minimální hloubku zdroje 1,5 kilometru a specifikované množství minerálů, jako je síra, sodík, železo nebo hořčík.
Kromě koupelí onsen jsou v Japonsku oblíbené i sento, veřejné lázně zásobené většinou běžnou vodou z vodovodu. Sento obvykle najdete v každé městské čtvrti, koupele v těchto lázních mají svou pevnou roli jako místo pro setkávání a interakce v rámci komunity.
Pro Japonce je očista zásadní, o čemž svědčí i fakt, že japonské slovo pro čistotu má hned dva významy. Slovo "kirei" se dá přeložit jako "čistý", ale také jako "krásný". Nezřídka se v Japonsku můžete na veřejných toaletách setkat s cedulkou hlásající "udržujte toaletu krásnou", čímž je vlastně myšleno "čistou".
Kdy přesně objevili Japonci blahodárnost horkých koupelí, není zcela jisté. Podle různých historických záznamů je ale jasné, že jsou to tisíce let nazpět. Některé z nejstarších onsen jsou zmíněny už v pramenech z roku 720. Ve zdrojích z období Edo kolem roku 1600 už se běžně objevují onsen i sento.
Vzhledem k tomu, že Japonsko patří mezi země s nejvyšší vulkanickou aktivitou, o horké prameny tu není nouze. Je jich tu víc než 27 tisíc, což je největší počet na světě. A tak zatímco v Evropě byly v minulosti lázně často spojovány se společenskou smetánkou, v Japonsku byly běžnou součástí každodenního života. Koupání v onsen bylo dostupné pro každého, v onsen si byli všichni rovni. Možná i díky tomu, že už v 16. století bylo pro Japonce (na rozdíl od Evropanů) samozřejmé koupat se v horké vodě, vyhnula se Japonsku morová epidemie.
Ženy a muži se koupali dohromady, a to i přes to, že byli nazí. Teprve mnohem později se pod vlivem západních civilizací začaly smíšené koupele považovat za amorální a vznikl zákon rozdělující lázně podle pohlaví. Přesto i dnes existují tzv. konyoku, onsen lázně společné pro všechny.
Lázeňská turistika se v Japonsku stala velmi populární v sedmdesátých letech 20. století. Nepředstavujme si však tak dlouhé lázeňské pobyty, jaké jsou běžné u nás. V Japonsku se obvykle jedná o dva až tři dny strávené nejčastěji v ryokanu - tradičním japonském hostinci, kde se nocuje ve futonech na tatami podložkách a k dispozici jsou nejen blahodárné koupele, ale také vynikající jídlo a pití. Mnoho ryokanů je postaveno v blízkosti slavných onsen a kromě veřejných koupelí s krásným výhledem na hory či lesy nabízí hostům také soukromé lázně přímo v pokoji. Onsen koupele v léčivé minerální vodě jsou považovány za druh zábavy, odpočinku a očisty. Předpis na několikatýdenní léčebný pobyt v lázních, jak ho známe u nás, je pro Japonce něčím nemyslitelným.
O tom, že jsou koupele v horkých pramenech součástí japonské kultury, svědčí jejich častá přítomnost v japonské tvorbě - mnoho příběhů manga a anime se odehrává právě v lázních. Pradávný vztah Japonců k horkým koupelím skvěle dokresluje také seriál Šógun z roku 2024.
Samozřejmě, že pravidla pro koupele v lázních existují. Zmíníme ta nejdůležitější:
Důkladné osprchování a umytí mýdlem před vstupem do lázně je základ.
V onsen se koupe bez plavek. Muži a ženy mají většinou oddělené prostory a k dispozici je malý ručník na zakrytí před vstupem do vody.
Focení a natáčení videí se vzhledem ke všudypřítomné nahotě úplně nedoporučuje. I když k tomu nádherné scenérie vybízejí.
Onsen je místem relaxace, takže klid a ticho je samozřejmostí. Hlasité hovory nebo divoké cákání se nehodí.
Zdobí vaše tělo tetování? Raději ho zakryjte náplastí. Kvůli asociaci s japonskou mafií yakuza je v některých onsen tetování zakázáno.
Japonsko je poseto mnoha úžasnými onsen, ale některé z nich vynikají svou historií, krásou či unikátními zážitky.
Kusatsu Onsen (prefektura Gunma)
Onsen s extrémně horkou vodou, která se ochlazuje speciálním tradičním mícháním yumomi. V Kusatsu existuje více než 100 horkých pramenů, které neslouží jen lázním, ale v zimě také vytápí řadu budov. Městem teče horká řeka, ze které stoupá pára a působí skoro nadpřirozeně. Toto nádherné místo v horách na Honshu je shodou okolností vybaveno i minipivovarem s českým zařízením, Kusatsu má navíc v Česku partnerské město, a tím jsou Karlovy Vary.
Beppu Onsen (prefektura Oita)
Beppu Onsen je hlavním městem horkých pramenů v Japonsku, psali jsme o něm také v Geppó věnovaném ostrovu Kyushu. Je známé svými bahenními, parními a písečnými koupelemi a v provozu tu je celkem 8 lázeňských středisek. Pro turisty je velmi přitažlivé navštívit jedno z tzv. pekel jigoku, ve kterých se dokonce dají uvařit vejce natvrdo. Ta pak zdatní obchodníci prodávají v místních stáncích. Už když se člověk blíží do prefektury Oita, je z dálky vidět pára stoupající z horkých pramenů a celé Beppu Onsen působí velmi magickým dojmem.
Atami Onsen (prefektura Shizuoka)
Atami na ostrově Honshu leží zhruba 100 kilomentrů od Tokia. Prameny se nacházejí podél mořského pobřeží a ryokany tu sousedí s moderními lázeňskými hotely. Odpočinek a pravé lenošení umocňují početné kavárničky, malé restaurace a obchůdky s typickými produkty jako jsou tsukemono nebo různé druhy nudlí. Atami se proslavilo už v roce 749, kdy rybáři objevili horké prameny tryskající přímo z moře. Brzy zde vznikly lázně a voda z pramenů se v době Edo dovážela i do sídla shoguna v dnešním Tokiu.
Z dalších známých onsen zmíníme ještě Yufuin Onsen, malé tradiční lázně na břehu jezera Kinrin, Kinosaki Onsen se sedmi veřejnými lázněmi, kde návštěvníci v lehké yukatě přecházejí mezi jednotlivými koupelemi, a Ginzan Onsen - malebné městečko s historickými dřevěnými budovami, které večer osvětlí plynové lampy a vytvoří pohádkovou atmosféru.
Onsen nejsou v Japonsku jen místem pro koupel, jsou hluboce zakořeněnou součástí kultury a tradic. Nabízejí nejen fyzickou relaxaci, ale i duchovní obnovu a spojení s přírodou. O tom, že jsou pro Japonce opravdu důležité, svědčí i aktuální iniciativa guvernérů japonských prefektur zařadit koupele onsen na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Autor: PhDr. Kristina Kopáčková, Edit: Alice Kopáčková
Doprava zdarma od 1500 Kč | |
99 % zákazníků doporučuje | |
Prodejna v Michli | |
3 000 výdejních míst |
Recenze pečlivě sledujeme. Zveřejňujeme pouze hodnocení od našich zákazníků viz Ověřování recenzí. |
Nákup produktů, které u nás nejsou k dostání.
Michelská 55 14100 Praha 4
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522
Michelská 55
14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E
Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR