Další ročník našeho magazínu Geppó startuje. Letos jsme se rozhodli prozkoumat vyhlášené japonské restaurace. A protože chceme nalákat i nejmlsnější jazýčky a opravdové fandy do japonské kuchyně, nemůžeme začít nikde jinde, než v tokijském Tsukiji Market.
Ať už ho objevíte pod označením Tsukiji Market, Tsukiji Fish Market nebo Tsukiji Outer Market, vězte, že se jedná o jedno místo. A ne ledajaké!
Když v roce 1657, v době Tokugawa, došlo k velkému požáru, shogunát rozhodl, že pobřežní část města zničenou ohněm vyčlení z oblasti Tokijského zálivu a nechá ji znovu vybudovat. Oblast dostala příznačný název "Tsukiji", tedy staveniště. Původně to bylo velmi tiché místo, stály tu domy samurajských rodin a několik svatyní. Mimo jiné Namiyoke Inari Jinja, svatyně, která chrání před vlnami a která je dodnes považována za strážkyni celého trhu.
V roce 1923 bylo kvůli velkému zemětřesení Kantó zničeno celé centrální Tokio - včetně slavného rybího trhu na Nihonbashi. Při obnově města se proto rybí trh přestěhoval do čtvrti Tsukiji a v plné své kráse začal fungovat v roce 1935.
Do konce roku 2018 bylo Tsukiji domovem jednoho z nejznámějších rybích trhů na světě. Měl dvě části - vnitřní "Inner Market" a vnější "Outer Market". Vnitřní část byla největším velkoobchodním rybím trhem na světě a každé ráno se tu konala legendární aukce tuňáků. V roce 2018 se rozhodnutím tokijské metropolitní vlády velkoobchodní trh přestěhoval na vzdálenější Toyosu u Tokijského zálivu a Tsukiji zůstalo trhem pro potřeby běžných obyvatel Tokia a v neposlední řadě také turistů. Tržiště zabírá několik městských bloků a ukrývá nespočet obchodů, vysoce kvalitních restaurací a suvenýrů v podobě profesionálních nožů, kuchyňského náčiní nebo ručně vyráběné keramiky.
Některé budovy, které dnes můžeme v Tsukiji vidět, jsou staré 80 let. Většina trhovců má v přízemí obchod a bydlí v horním patře. Uličky jsou úzké a spletité a je snadné tu zabloudit. Ale trocha bloudění rozhodně stojí za to, ochutnáte tu totiž to nejčerstvější z nejčerstvějšího.
Ne nadarmo se Tsukiji trhu přezdívá „Food Town“, město jídla. Ale pozor, na večeři se sem nechystejte! Trh je otevřený většinou do 14 hodin a můžete si tu pochutnat na skvělé snídani nebo obědu.
Všechny restaurace jsou miniaturní s velmi omezeným počtem míst k sezení. Proto se u některých tvoří dlouhé fronty a u jiných postávají lidé s tácky v ruce a konzumují delikatesy ve stoje. Nejvíc lidí tu potkáte mezi 12. a 13. hodinou, kdy mají japonské firmy přestávku na oběd. Mimo tento čas je v Japonsku v pracovní době naprostým tabu něco pojídat. Velkou část návštěvníků ale tvoří i cizinci, kteří přicházejí okusit pravou chuť Japonska. Ne ve všech restauracích někdo mluví anglicky, ale už samotný pohled na úžasné suroviny a způsob přípravy často sám naláká chuťové buňky natolik, že je o výběru rychle rozhodnuto.
Co tu tedy ochutnat?
Protože většina ryb podávaných a prodávaných v Tsukiji je dodávána přímo z velkoobchodního trhu v Toyosu, je to jednoznačně jedno z nejlepších míst, kde si vychutnat mořské plody. Najdete tu skvělé restaurace nabízející výtečné sashimi nebo grilované ryby a mořské plody. A ikdyž je Tsukiji rájem zejména pro milovníky darů moře, myslí i na ty, kteří rybám neholdují. Gurmánským zážitkem tu budou i špízy yakiniku, omelety tamagoyaki nebo japonské kari.
Sushi je v Tsukiji jednoznačně nejvyhledávanější. Je tu totiž nejlepší z celého Japonska. Dokonce i lidé z Kyushu říkají, že na Kyushu jsou výborné ryby, ale sushi je nejlepší v Tokiu.
Sashimi snad nikde neochutnáte lahodnější a jako bonus můžete v přímém přenose nasát umění filetování čerstvých ryb.
Tuňák neboli maguro je tady oficiálním rybím králem. Nejdražší sashimi z tuňáka je tučné ootoro, dále o něco tmavší chutoro a libové, tmavě červené akami. Okusit tu můžete dokonce i medama, tedy oční bulvy z tuňáka.
Kaisendon je miska s mořskými plody a rýží, které tu objevíte v neskutečném počtu variant.
Himono jsou ryby zpracované tradičním způsobem - nasolené a vzduchem sušené.
Mušle a ústřice jsou skvělým zážitkem jakbysmet. Obří mušle jsou grilované s máslem, sójovou omáčkou a sake. Ústřice můžete zkusit syrové nebo výtečně dušené.
Satsuma-age je smažené rybí mleté maso se zeleninou.
Horumon-ni jsou dušené hovězí nebo vepřové vnitřnosti se zeleninou a vývarem.
Wagyu, fenomenální japonské hovězí, se tu podává ve formě grilovaných špízů, zalitých omáčkou nebo jednoduše jen dochucených solí.
Krabi z Hokkaida také nechybí. Delikátní sněžné kraby s citronem a solí nebo s omáčkou yuzu ponzu jen tak někde neochutnáte.
Nejstarší místní restaurací je Sushizanmai Honten, před kterou stojí velká socha kuchaře. Restaurace má dvě patra a oproti jiným je dost velká. Jídlo i pití se tu objednává výhradně elektronicky a mimo sushi určitě stojí za ochutnání i neobvyklý smažený tuňák, smažené obří ústřice kaki fry nebo třeba tradiční chawanmushi, což je vaječná sedlina se zeleninou.
Být v Tokiu a nezavítat do Tsukiji Outer Market by byla nenapravitelná chyba. Je to totiž místo, kde na vás promluví japonská kulinářská kultura a autentická chuť japonské kuchyně tak silně, jako nikde jinde.
Autor: PhDr. Kristina Kopáčková, Edit: Alice Kopáčková
Doprava zdarma od 1500 Kč | |
99 % zákazníků doporučuje | |
Prodejna v Michli | |
3 000 výdejních míst |
Recenze pečlivě sledujeme. Zveřejňujeme pouze hodnocení od našich zákazníků viz Ověřování recenzí. |
obchod pracuje velmi rychle a zbozi je vysoce kvalitni
Michelská 55 14100 Praha 4
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522
Michelská 55
14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E
Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR