Kyushu je nejjižnějším a zároveň třetím největším Japonským ostrovem. Jeho doslovný překlad znamená "devět provincíí" a odkazuje na 9 starověkých kuni, na které byl ostrov kdysi rozdělený. Na západě je omýván Východočínským mořem, na východě Tichým oceánem a celý ostrov je protkaný vulkanickými pásmy. Najdete tu horu Aso, největší aktivní sopečný kráter na světě, a světoznámé lázně Beppu Onsen - skalnatou říši horkých pramenů.
Ostrov Yakushima je nejdeštivějším místem v Japonsku, ale vydatné srážky lze očekávat v celém Kyushu - díky nim, teplému podnebí a úrodné půdě se Kyushu přezdívá ostrov hojnosti. Pro gurmány je Kyushu doslova rájem.
Kyushu zahrnuje prefektury Fukuoka, Kagoshima včetně Ryukyu, Kumamoto, Miyazaki, Nagasaki, Oita a Saga.
Ostrov Kyushu je plný historických památek. Když totiž legendární císař Jimmu sestoupil z nebes na zem v roce 660 před naším letopočtem, bylo to údajně právě na jižním Kyushu. Historicky jsou lidské stopy na ostrově prokázány již v 10. století př. n. l.
V období Yayoi – tedy v letech 300 let př. n. l. až 300 let n.l., zde bylo království Na, které mělo obchodní styky s Čínou a Koreou.
Když v letech 1274 - 1281 na Kyushu vpadli Mongolové pod vedením Kublai Khana, Japonci vybudovali ve městě Hakata obrannou zeď. Co jim ale opravdu pomohlo k vítězství nad nájezdníky, byl tajfun, "božský vítr", který rozmetal nepřátelské loďstvo.
V roce 1543 na Kyushu zakotvili první Evropané, kteří na Tanegashimě začali obchodovat s místním daimyo. Poté sem přijížděli misionáři z Portugalska, mimo jiné i slavný jezuita František Xaverský. Během padesáti let přijížděli mimo jezuitů také Františkáni a Dominikáni. Když se vliv křesťanství zdál být příliš velký, došlo v roce 1600 k úplnému zákazu styků s cizinou a nastalo období absolutní izolace Japonska od okolního světa. Toto období skončilo až revolucí Meiji v roce 1867.
BEPPU ONSEN
Beppu je jedním z nejznámějších letovisek s horkými prameny v Japonsku. Oblast nabízí osm různých pramenů, souhrně označovaných jako Beppu Onsen, z nichž každý zahrnuje veřejné lázně a ryokan s koupalištěm. Společně produkují více horké pramenité vody než kterýkoli jiný onsen resort v Japonsku.
To, co odlišuje Beppu od ostatních letovisek onsen, není jen množství termálních vod, ale také široká škála typů koupelí, které si zde můžete užít. Kromě klasických horkovodních lázní nabízí Beppu písečné koupele v přirozeně vyhřívaném písku, parní lázně vyhřívané párou horkého pramene a bahenní koupele.
Beppu si užijete i jako netradiční podívanou. Pohled na místa zahalená do oblaků páry je ohromující. Přezdívá se jim "pekla" a jako v rajském pekle si opravdu můžete připadat. Nejznámější je Umi Jigoku neboli „mořské peklo“ - jezírko mléčně modré barvy celé zahalené v páře, a Chinoike Jigoku, které je jasně červené díky vysokému obsahu železa a hořčíku. Poobědvat můžete v Kamado Jigoku, kde si v páře horkého pramene můžete uvařit košík vajec a zeleniny.
NAGASAKI
Jedno z nejkrásnějších japonských měst, pobřežní město Nagasaki nezapře svůj mezinárodní nádech. Díky blízkosti k asijské pevnině hrálo Nagasaki po mnoho století významnou roli v zahraničních obchodních vztazích. Bylo nejdůležitějším z přístavů, které zůstaly otevřené pro omezený počet cizinců v období japonské izolace. V části Dejima sídlili portugalští misionáři a holandští obchodníci. V Nagasaki je díky tomu k vidění i plno staveb a rezidencí v západním zahraničním stylu. Silný vliv Číny zase v Nagasaki objevíte v čínské čtvrti, konfuciánských chrámech a mnohých restauracích.
Svržení atomové bomby na Nagasaki během druhé světové války tu připomíná Park Míru a nespočet památníků, které také stojí za návštěvu.
FUKUOKA
Největší a zároveň nejlidnatější město na Kyushu je neméně důležitým přístavním městem. Ve 13. století si právě Fukuoku vybrali Mongolové jako svůj výchozí bod útoku. Dnešní Fukuoka je vlastně spojení dvou měst, Hakaty a Fukuoky v roce 1889. Název Hakata dnes nese jedna z centrálních částí Fukuoky a také hlavní nádraží.
Typickým symbolem Fukuoky jsou pouliční stánky yatai. Najdete je na jižním cípu Nakasu a také podél řeky Tenjin. Yatai pojmou až 8 lidí a v příjemném venkovním prostředí si v nich můžete vychutnat místní kulinářské speciality.
Zřejmě nejznámější atrakcí Fukuoky je svatyně Dazaifu Tenmangu. Byla zasvěcená dávnému učenci a politikovi Michizane Sugawarovi a ve vyhnanství tady pobývalo pět členů královského klanu Fujiwara. Michizane byl mimo jiné milovníkem švestek, a tak tu můžete obdivovat více než 6 000 švestkových stromů, které každé jaro velkolepě kvetou.
SOPKA ASO
Hora Aso v prefektuře Kumamoto je vysoká 1 592 m a má největší aktivní kráter na světě, který v obvodu měří úctyhodných 114 km. I přesto, že se jedná o aktivní sopku, její kráter je obydlený, protkaný silnicemi a železnicemi. Na horských pastvinách tu objevíte četná stáda pasoucích se krav.
Kolem hory Aso se rozprostírá národní park Aso-Kuju, který nabízí dechberoucí výhledy do pohoří Kuju s několika dalšími vulkány, rozsáhlými loukami a vřesovišti.
YAKUSHIMA
Yakushima je subtropický ostrov a jak už jsme zmínili, jedná se o nejdeštivější část Japonska. Díky vydatné vláze je celý porostlý rozsáhlým cedrovým lesem a najdete tu nejstarší žijicí japonské stromy. Japonci je nazývají yakusugi, tedy "cedry z Yakushimy", a ikdyž byly lesy v minulosti značně těženy pro výrobu cedrových šindelí, dnes jsou národním parkem a objevíte tu i poklad - strom starý přes 7 000 let.
Yakushima je zapsaná na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO, kromě vzrostlých stromů nabízí i nedotčené pláže a je nejlepším hnízdištěm mořských želv v Japonsku. Úchvatné scenérie tohoto ostrova byly inspirací pro film Princezna Mononoke.
SOUOSTROVÍ AMAMI
Ostrůvky Amami v Kagoshimě patří mezi řetězec ostrovů Ryukyu a dostanou vás svými plážemi s čistým bílým pískem, obklopenými korálovými útesy a pralesy. Japonci si zde rádi dopřávají pravou přímořskou zábavu - potápění, surfování, plavání i plavby na člunech.
TAKACHIHO
Takachiho v prefektuře Miyazaki je proslavené soutěskou, která vznikla před více než 100 tisíci lety v důsledku sopečné činnosti. Po křišťálově čistém horském kaňonu se můžete plavit ve veslici, obdivovat úchvatné výhledy a sledovat mnohá představení ze šintoistické mytologie. Podle dávné legendy se totiž právě ve zdejší jeskyni ukrývala bohyně slunce Amaterasu a svět se kvůli tomu ponořil do temnoty. Ostatní bohové se ji snažili přesvědčit, aby z jeskyně vystoupila. Povedlo se to až po té, kdy jedna z bohyň předvedla tanec, který ostatní rozesmál. Když Amaterasu smích zaslechla, zvědavost jí nedala a jeskyni tak opustila.
Pozorný čtenář našeho magazínu si možná vzpomene, že o Amaterasu a jejím vylákání z jeskyně jsme psali už v jednom z předchozích vydání Geppó, tam však svou roli sehrál kohout. Důvodem je to, že výklady legend se různí podle kronik Kojiki z roku 712 a Nihon Shoki z roku 720.
O Kyushu se ví, že je doslova kulinářskou perlou. Pěstuje se tu rýže, čaj, sladké brambory, citrusové ovoce, je tu dostatek pastvin pro dobytek a doslova ráj pro milovníky mořských plodů. Kyushu přirozeně využívá klasické japonských suroviny a obohacuje je o lokální prvotřídní speciality, které jinde v takové kvalitě těžko ochutnáte. Co si tedy nenechat na Kyushu ujít?
Hakata ramen - je někdy také označovaný jako tonkotsu ramen, ale od jiných tonkotsu ramenů se liší. Hakata ramen je krémový vývar z vepřových kostí, ochucený shoyu a misem a podávaný s ultratenkými pšeničnými nudlemi. Nechybí plátky vepřového masa, zelená cibulka, vejce, houby, zázvor s česnekem a drcený sezam.
Kame no te - pokrm překládaný jako "želví ruka" je velmi oblíbený v Kagoshimě a o želvy se bát netřeba. Ve skutečnosti se jedná o mořské plody naservírované ve tvaru želví končetiny.
Takana ramen - nudle podávané v Kumamoto jsou ochucené vývarem z česneku a bylinky takana, která roste pouze v této oblasti.
Champon - pokrm podávaný v Nagasaki, inspirovaný čínskou kuchyní. Speciální silné nudle jsou servírovány z jedné pánve společně s na sádle osmaženým vepřovým masem, mořskými plody a zeleninou.
Sara udon - křupavé smažené nudle udon se směsí mořských plodů jsou dalším typickým pokrmem v Nagasaki.
Shippoku - do třetice z Nagasaki, shippoku je souhrnným označením pro fusion kuchyni ovlivněnou evropskou, čínskou a japonskou kuchyní. Obvykle se připravuje z drůbeže, mořských ryb nebo zvěřiny. Shippoku je charakterictické svou nasládlou chutí.
Dangojiru - tenké placaté nudle se zeleninou, dušené v miso polévce s houbami shiitake a sardinkami jsou typické pro Oitu.
Seki Saba - sashimi plátky z čerstvě ulovené makrely jsou dalším pokrmem z Oity.
Basahi - tenhle pokrm možná bude vyžadovat koňskou dávku odvahy. :-) Jedná se totiž o syrové plátky koňského masa okořeněné zázvorem a česnekem. Basahi se podává v Kumamoto a údajně obsahuje minimum cholesterolu.
Hiyajiru - horkou rýži zalitou studenou polévkou z miso pasty, ozdobenou plátky čerstvé okurky a řasami ochutnáte v Miyazaki.
Inoshishiniku - hotpot jídlo z divočáka můžete ve Fukuoce ochutnat i v kari variantě.
Shochu - tradiční lihovina z obilí a rýže je v Kagoshimě jiná. Vyrábí se tu ze sladkých brambor, stejně jako oblíbený dezert karukan, připravovaný v páře.
Kyushu je ostrov plný úžasných přírodních scenérií, horkých pramenů, úrodné půdy a lahodného jídla. A také historie, která na vás dýchá na každém kroku. Více než tisíc let spojení s jinými kulturami vytvořilo z Kyushu místo, které rozhodně stojí za prozkoumání. Ať už je hlavním cílem poznání místní kultury, vegetace nebo specifické lokální gastronomie.
Autor: PhDr. Kristina Kopáčková, Edit: Alice Kopáčková
Doprava zdarma od 1500 Kč | |
99 % zákazníků doporučuje | |
Prodejna v Michli | |
3 000 výdejních míst |
Recenze pečlivě sledujeme. Zveřejňujeme pouze hodnocení od našich zákazníků viz Ověřování recenzí. |
obchod pracuje velmi rychle a zbozi je vysoce kvalitni
Michelská 55 14100 Praha 4
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522
Michelská 55
14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E
Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR